11 Nisan 2012 Çarşamba

GAZİANTEP'TE GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER...

KERİM ÖZBEKLER
GAZETECİ-YAZAR-ŞAİR

GAZİANTEP BAKLAVASI;GAZİANTEP'İN BAKLAVASI ÜNLÜDÜR, GAZİANTEP'TE Kİ TATLICI DÜKKANLARINDA HER ÇEŞİT BAKLAVA BULABİLİRSİNİZ. ORADA TÜKETEBİLECEĞİNİZ GİBİ, HEDİYE OLARAKTA ALIP MEMLEKETİNİZE GÖTÜREBİLİRSİNİZ. GAZİANTEP BAKLAVASI İNCECİK YUFKALARLA YAPILIR, AĞZINIZA ALDIĞINIZDA YEMESİ ÇOK LEZZETLİDİR. BU GÜN İÇİN 1 KĞ. GAZİANTEP BAKLAVASI 15.00-20.00-25.00 TL.CİVARINDA 1 FİYATLA SATILMAKTADIR.

ANTEP FISTIĞI;GAZİANTEP ANTEP FISTIĞI'NIN ÜRETİLDİĞİ 1 BÖLGEDİR, İL VE İLÇE'LERDE BULUNAN FISTIK PAZARLARINDA VE DÜKKANLARDA ESKİDEN ŞAM FISTIĞI ADI İLE SATILAN BU ÜRÜNÜ 100 GRAMLIK PAKETLERDEN AYRI OLARAK 500 GRAM VE KİLOLUK PAKETLER İÇİNDE DE BULABİLİRSİNİZ. GRAM VE CİNSİNE GÖRE DEĞİŞİK FİYATLARLA SATILMAKTADIR, ÇİĞ OLARAK TÜKETİLDİĞİ GİBİ BAKLAVALARIN İÇİNE TAT VERMEK İÇİNDE KONULMAKTADIR. AĞAÇ ÜZERİNDE YETİŞMEKTEDİR, DIŞ KABUĞU BEYAZ VE SERT. İÇ KABUĞU KIRMIZI VE YUMUŞAKTIR, 2 KABUKLU 1 KURUYEMİŞTİR. ANTEP FISTIĞI, ÇITLIK AĞAÇLARININ AŞILANMASI İLE DE ÜRÜN VERMEKTEDİR.
ANTEP FISTIĞI SEVİLEREK YENEN 1 FISTIK ÇEŞİDİDİR, BU İŞİN TİCARETİ İLE UĞRAŞANLAR GAZİANTEP'E GELEREK BU FISTIĞI TOPTAN ALARAK MEMLEKETLERİNE GÖTÜRÜR VE ÜZERİNE KARLARINI EKLEYEREK SATARLAR.

GAZİANTEP'TE BAĞCILIK;TÜRKİYE'NİN EN GENİŞ BAĞ ALANLARI GAZİANTEP'TE BULUNMAKTADIR, AİLELERİN ÇOĞUNLUĞU ZAMANLARININ BÜYÜK BİR BÖLÜMÜNÜ BU BAĞLARDA ÜZÜM FİDANI DİKEREK-BUDAMA YAPARAK-İLAÇLAMA YAPARAK-ÜZÜM TOPLAMA İŞİ İLE UĞRAŞARAK GEÇİRİRLER. HEMEN HEMEN HER AİLENİN 50-100 TANE ASMA AĞACI VARDIR, GAZİANTEP'TE Kİ ÖNEMLİ ÜZÜM ÇEŞİTLERİ ARASINDA AZERİ ÜZÜMÜ-HÜSEYNİ ÜZÜMÜ-DIMIŞKI ÜZÜMÜ-KABRACI ÜZÜMÜ-DÖKÜLGEN ÜZÜMÜ-ÇEKİRDEKSİZ ÜZÜM-KİLİS KABARCIĞI ÜZÜMÜ-HOROZ KARASI ÜZÜMÜ-KARA ÜZÜM-TAHANNEBİ ÜZÜMÜ-EKŞİ KARA ÜZÜMÜ-YÖRÜK KARASI ÜZÜMÜ-TÜMTÜMÜ ÜZÜMÜ-ÖVEZİ ÜZÜMÜ-YEDİVEREN ÜZÜMÜ-DEVEGÖZÜ ÜZÜMÜ-KIZLAR TAHTASI ÜZÜMÜ-URUMU ÜZÜMÜ-KEÇİ MEMESİ ÜZÜMÜ-MAHRA BAŞI ÜZÜMÜ-İHTİYAR ÇÖREKTEN ÜZÜMÜ-HUMUSİ ÜZÜMÜ ÇEŞİTLERİ VARDIR, GAZİANTEP'TE 50 ÇEŞİT ÜZÜM YETİŞTİRİLMEKTEDİR. GLİKOZ YÖNÜNDEN DİĞER YERLERDE YETİŞEN ÜZÜMLERDEN DAHA TATLIDIRLAR. GAZİANTEP'TE 1 ÜZÜM AĞACINDAN, 50-60 KĞ. ÜZÜM ALINMAKTADIR.

GAZİANTEP KALESİ;BİZANS İMPARATORU JÜSTİNİANUS (527-565) TARAFINDAN YAPTIRILMIŞTIR, MEMLUK SULTANI KAYITBAY VE DAHA SONRALARI KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN TARAFINDAN ONARILMIŞTIR. DOĞU KISMINDA BÜYÜK BİR KAPISI VARDIR, ÇEVRESİ DERİN BİR SETLE ÇEVRİLMİŞTİR. İÇİNDE EVLER BULUNMAKTADIR, KALE'NİN AYNI İSİMLİ KRALIN KIZKARDEŞİ ANTER'İN ÇOK DEĞERLİ 1 YÜZÜĞÜNÜN SATILARAK YAPTIRILDIĞI RİVAYET EDİLMEKTEDİR.

SELÇUK KALESİ;ALTINTAŞ MINTIKASINDADIR.

ŞEHİTLER ANITI;

SAKÇAGÖZÜ (KEFERDİZ);GAZİANTEP'E 50 KM. UZAKLIKTADIR, BATISINDADIR. BURASI, NEOLİTİK-KALKOLİTİK-HİTİT ZAMANLARINA AİT BİR YERLEŞİM YERİDİR. BURADA Kİ KAZILARDA BULUNAN BAZI ESERLER, İSTANBUL ARKEOLOJİ MÜZESİ'NDEDİR.

ZİNCİRLİ (SAMAL);GAZİANTEP'İN 98 KM. BATISINDADIR, M.Ö.1.200 TARİHİNDE HİTİT İMPARATORLUĞU ZAMANINDA EN PARLAK DÖNEMİNİ YAŞAMIŞ 1 KENTTİR. SONRADAN, ASURLULARIN İSTİLASINA UĞRAMIŞTIR. BURADA BULUNAN TARİHİ ESERLERİN BİR KISMI ANKARA VE BERLİN MÜZESİ'NDEDİR.

YUŞA PEYGAMBERİN MEZARI;GAZİANTEP'TEDİR, ÇARŞI İÇİNDEDİR.

DÜLLÜK;GAZİANTEP'İN 10 KM. KUZEYİNDEDİR, YAPILAN KAZILARDA YUNAN-ROMA-BİZANS ÇAĞLARINA AİT ESERLER ÇIKARILMIŞTIR.

AHMET ÇELEBİ CAMİİ;1083 YILINDA YAPILMIŞTIR, AHŞAPTIR. İŞÇİLİĞİ İLGİ ÇEKİCİDİR.

ÖMERİYE CAMİİ;X1.ASIRDA YAPILDIĞI TAHMİN EDİLMEKTEDİR.

ESENBEK CAMİİ-ŞIH CAMİİ-KOZLUCA CAMİİ-CANBOLAT CAMİİ-ALAYBEYİ CAMİİ-AYŞEBACI CAMİİ-
HÜSEYİNPAŞA CAMİİ GAZİANTEP'TE GEZİLECEK GÖRÜLECEK DİĞER CAMİLERİN İSİMLERİDİR.

BAKIRCILAR ÇARŞISI;GAZİANTEP'TEDİR, TARİHİ 1 ÇARŞIDIR.

GAZİANTEP FUARI;GAZİANTEP'TE YETİŞEN VEYA ÜRETİLEN MALLARIN TEŞHİRİ İÇİN KULLANILMAKTADIR, HER YIL 15 AĞUSTOS İLE 15 EYLÜL ARASINDA AÇILMAKTADIR. İLK AÇILDIĞI YILLARDA 50.000 M2'LİK 1 ALANI KAPLIYORDU, BU GÜN BÖLGENİN ÖNEMLİ FUARLARINDAN BİRİSİ HALİNE GELMİŞTİR.

GAZİANTEP ARKEOLOJİ MÜZESİ;SELÇUKLU MEDRESESİ İÇİNDEDİR, ZİNCİRLİ-KARGAMIŞ-SAKÇAGÖZÜ KAZILARINDAN ÇIKARILAN ESERLERLE HİTİTLERİN ZENGİN MÜHÜR KOLEKSİYONU BU MÜZEDE SERGİLENMEKTEDİR.

GAZİANTEP OYUNLARI;HAMA KEBABI-İSABAP-CAMDÜZÜ-YANIK-YARIM KABA-VALDE-DEMİRCİ ÇOBANYELİ-KASABI-KEREMİN BALAYI-ŞİRVANİ-ŞERŞİ-ARABİ-BELEDİYE-AŞEY-KARAKUYU-AĞIR KABA-TEK KUSEYRİ-ÇİFT KUSEYRİ-HALLUME-YAĞILI KENAR-SERÇE OYUNU-KINALI PARMAK-ŞAMATYA-KIRIKCAN HAVARİŞKO-MARMARA-MERYEM-HADİDİYE-MANİ-HALEPKİR-FADİGE-ŞİRİNNAR-MENDİLLİ.

İSLAHİYE'DE GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER;

ROMA MOZAİKLERİ;GAZİANTEP'E BAĞLI, İSLAHİYE İLÇESİ'NİN İKİZKUYU KÖYÜ'NDEDİR.

TERKUT MOZAİKLERİ;GAZİANTEP'E BAĞLI, İSLAHİYE İLÇESİ'NİN İKİZKUYU KÖYÜ'NDEDİR.

KİLİS'TE GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER;

AKPINAR MESİRE ALANI;KİLİS İLÇESİ'NDE ETRAFI YEŞİLLİK, ORTASI YERDEN KAYNAYAN TATLI SU PINARLARIN BULUNDUĞU 1 MESİRE ALANIDIR. KİLİS'İN DOĞUSUNDADIR.

REVANDA KALESİ;KİLİS'TEDİR, FIRAT NEHRİ'NİN MERSİMAN NEHRİ İLE BİRLEŞTİĞİ YERDEDİR. ETRAFI YEŞİLLİKTİR. AVCILARIN UĞRAK YERİDİR.

KARATAŞ MESİRE ALANI;KİLİS'TEDİR, HALK BURAYA ÇİĞ KÖFTE YEMEYE GELİR.

İÇERİ BAHÇE MESİRE ALANI;KİLİS İLÇE SINIRLARI İÇİNDEDİR, HALKIN MESİRE ALANI OLARAK KULLANDIĞI VE ÇİĞ KÖFTE YEMEK İÇİN GELDİĞİ 1 MINTIKADIR.

CANBOLATBEY CAMİİ VE TÜRBESİ İLE HAMAMI-CANBOLATBEY VAKFI-ESKİ HAMAM-MEVLEVİHANE-KİLİS PAZARI KİLİS'İN GEZİLECEK GÖRÜLECEK DİĞER YERLERİNDENDİR.

NİZİP'TE GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER;

KARGAMIŞ (EUROPOS);HİTİT VE ROMA İMPARATORLUKLARINDAN KALMA 1 ŞEHİRDİR, GAZİANTEP'E 80 KM. UZAKLIKTADIR. NİZİP İLÇE SINIRLARI İÇİNDEDİR, NİZİP'E 33 KM. UZAKLIKTADIR. SURİYE'DE KURULAN HİTİT KRALLIĞI'NIN EN ÖNEMLİ KENTLERİNDEN BİRİSİDİR. M.Ö.717 YILINDA FENİKELİLERLE-ASURLULAR ARASINDA YAPILAN SAVAŞ SIRASINDA ŞEHİR BÜYÜK HASAR GÖRMÜŞTÜR VE ASURLULARIN ELİNE GEÇMİŞTİR. BURADA YAPILAN KAZILARDA ÇANAK-ÇÖMLEK-ROMA DEVRİNE AİT GÖZYAŞI ŞİŞELERİ-SARAY HAYATINI CANLANDIRAN KABARTMALAR BULUNMUŞTUR, BUNLARIN ÇOĞU ETNOĞRAFYA MÜZESİ'NDE SERGİLENMEKTEDİR.

BELKIS (ZUGMA);GAZİANTEP'İN 67 KM. DOĞUSU'NDADIR, NİZİP İLÇE SINIRLARI İÇİNDEDİR. NİZİP İLÇESİ'NE UZAKLIĞI 10 KM.DİR, İLÇE'NİN KUZEY DOĞUSUNDADIR. BELKIS İSİMLİ GÜZEL 1 ROMA'LI KIZIN ANISINA YAPILDIĞI RİVAYET EDİLMEKTEDİR, KAZILARDA ROMA DEVRİNE AİT LAHİTLER. KABARTMA TAŞ HEYKELLER BULUNMUŞTUR, BURADA 30 MERDİVENLE İNİLEN MAHALLELER MEVCUTTUR.

RUMKALE;NİZİP İLÇE SINIRLARI İÇİNDEDİR.

NİZİP ÇAYI ÇEVRESİ KAMP VE PİKNİK ALANI-SOF YAYLA KÖYLERİ KAMP VE PİKNİK ALANI-TUTLUK KAMP VE PİKNİK ALANI-SAM KAMP VE PİKNİK ALANI-BURÇ KAMP VE PİKNİK ALANI-GÜCEĞİ KAMP VE PİKNİK ALANI-GÜLLÜK KAMP VE PİKNİK ALANI-KARPUZATAN KAMP VE PİKNİK ALANI-BEYLERBEYİ KAMP VE PİKNİK ALANI-ÇAYIRGAN KAMP VE PİKNİK ALANI-BAŞPINAR KAMP VE PİKNİK ALANI-KIRKGÖZ KAMP VE PİKNİK ALANI-DERMANLIDEDE KAMP VE PİKNİK ALANI-KAVAKLIK MESİRE ALANI-KARPUZPINARI MESİRE ALANI-KALAYLI PINARI MESİRE ALANI-ÇIKIŞ HÖYÜĞÜ-KARA HÖYÜK NİZİP'TE BULUNAN GEZİLİP GÖRÜLECEK YERLER ARASINDADIR.

TÜMPKÖYÜ HÖYÜĞÜ;OĞUZELİ İLÇESİ'NDEDİR.

27-GAZİANTEP'TE YAŞAYAN YAZARLAR VE ŞAİRLER;

AHMET AYAZ
Yeditepe Mahallesi, 85256 Sokak, No..4 Ayaz Apt. K.2 D.7
ŞAHİNBEY-GAZİANTEP
GSM.0-542-7617425 E MAİL.ayazahmett@mynet.com

MEHMET NACAR
Deniz Mahallesi, Y.S.Selim Caddesi, Sahil Apt. No.175-10
ŞAHİNBEY-GAZİANTEP
GSM.0-505-2336085

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder