11 Nisan 2012 Çarşamba

ESKİŞEHİR'DE GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER...

KERİM ÖZBEKLER
GAZETECİ-YAZAR-ŞAİR

ORMAN FİDANLIĞI;ESKİŞEHİR'E 7 KM.UZAKLIKTA KARACAŞEHİR KÖYÜ YAKININDADIR, PORSUK ÇAYI BU MESİRE YERİNİN İÇİNDEN GEÇEREK KENTE ULAŞIR.

HASIRCA MESİRESİ;ESKİŞEHİR'E 30 KM.UZAKLIKTA PORSUK BARAJI YOLU ÜZERİNDEDİR, ÇAM ORMANLARI İÇERİSİNDE CİLT HASTALIKLARINA İYİ GELEN BİRİ KAPALI BİRİSİ AÇIK 2 KAPLICASI VARDIR.

KALABAK SUYU BAŞI;ESKİŞEHİR'E İÇME SUYUNU VEREN KALABAK SUYU BAŞI ŞEHRE 60 KM.UZAKLIKTADIR, TÜRKMEN DAĞI ETEKLERİNDEKİ İÇME SULARI, ŞELALELERİ, ÇAM ORMANLARI İLE GÜNLÜK YORGUNLUKLARIN ATILACAĞI EN GÜZEL YERLERDEN BİRİSİDİR.

ÇATACIK ORMANLARI;SÜNDİKEN DAĞLARI'NIN KUZEY VE GÜNEY TEPELERİ'NİN AŞILDIĞI BİR YAYLADA KURULMUŞTUR, ESKİŞEHİR'E 93 KM.UZAKLIKTA BULUNMAKTADIR. ÇATACIK ORMANLARI SERİN VE BOL İÇME SULARI İLE ORTA ANADOLU'NUN EN GÜZEL TABİAT KÖŞELERİNDEN BİRİSİDİR. YOLUNUN 60 KM.Sİ ASFALT OLUP, GERİSİ STABLİZEDİR.

İNÖNÜ PLANÖR KAMPI;TARİH ÖNCESİNE AİT ÜNLÜ MAĞARALARI, İNÖNÜ SAVAŞLARININ ALANI BULUNMASI. HER AÇIDAN PLANÖR KAMPI ŞEHİTLİĞİ, AÇIK SICAK SULU YÜZME HAVUZLARI İLE BİR TURİZM YÖRESİDİR.

MİDAS ŞEHRİ (YAZILIKAYA);ESKİŞEHİR'E 89 KM.UZAKLIKTA OLUP, ÇİFTELER İLÇESİ YAKININDADIR. FRİĞLERİN BÜYÜK ŞEHİRLERİNDEN BİRİSİ OLAN MİDAS ŞEHRİ MÖ.7.YY.DA KURULMUŞTUR, 500 M2'LİK BİR ALANI KAPLAMAKTADIR. MİDAS'IN MEZARININ BURADA OLDUĞU SÖYLENMEKTEDİR, BURADA 2 YAZILIKAYA VARDIR.

NAKOLEİA (SEYİTGAZİ);ESKİŞEHİR'E 45 KM.UZAKLIKTADIR, TARİHİ MÖ.3000 YILLARINA DAYANIYORSADA MÖ.1200-1100 YILLARINDA FRİĞLER BU YÖREYE YERLEŞEREK BİR FRİĞ KÖYÜ KURMUŞLARDIR. MÖ.738'DE İSE PRİYMNSİA İSMİNDE BİR FRİĞYA ŞEHRİ KURULMUŞTUR, ROMALILARA KORULUĞU OLARAK GEÇEN VE KRAL ARAZİSİ OLAN BU YERE NACOLEA ŞEHRİ KURULMUŞTUR. ROMA İMPARATORLUĞU'NUN 2'YE AYRILMASINDAN SONRA BİZANS TOPRAKLARI İÇİNDE KALAN NACOLEA KENTİNİN HALKININ KORUNMASI İÇİN MS.395'TEN SONRA İLÇE MERKEZİNDE KALINTILARI BULUNAN MESİH KALESİ YAPILMIŞTIR, SEYİT BATTAL GAZİ İŞTE BU KALE ÖNÜNDE SAVAŞIRKEN MS.740 YILINDA ŞEHİT OLMUŞTUR. HAÇLI-İSLAM SAVAŞLARI NEDENİ İLE HARABE HALİNE GELEN BU YERE ANADOLU SELÇUKLULARI YERLEŞİP BİR TÜRKMEN KÖYÜ KURMUŞLARDIR, MS.1207-1208'DE SELÇUKLU HÜKÜMDARLARINDAN 1.ALAADDİN KEYKUBAT'IN ANNESİ ÜMMÜHAN HATUN VALİDE SULTAN'IN SEYİT BATTAL GAZİ İÇİN HALEN AYAKTA BULUNAN ÜÇLER TEPESİNDE TÜRBE-CAMİ-İMARET VE HAMAM YAPTIRMASINDAN SONRA BURAYA SEYİT BATTAL GAZİ'NİN ADINA İZFETEN 'SEYİTGAZİ' İSMİ VERİLMİŞTİR. SEYİTGAZİ MS.1531 YILINDA 6 MAHALLELİ 15.000 NÜFUSLU BUCAK MERKEZİ İDİ, 1558'DE İLÇE MERKEZİ OLMUŞTUR.

JUSTİNİANOPOLİS (SİVRİHİSAR);ADI ETİLER DEVRİNDE SALLOPA, YUNAN VE ROMA DEVRİNDE SPALMA VE SONRA ABRUSTULA OLAN KENT TÜRKLER ZAMANINDA SİBRİHİSAR-SEFERHİSAR İSİMLERİNİ ALMIŞTIR. EN SON SİVRİHİSAR İSMİNE LAYIK GÖRÜLMÜŞTÜR, ESKİŞEHİR'E 98 KM.UZAKLIKTADIR.

PESSİNUS (BALLIHİSAR);SİVRİHİSAR'A 15 KM.UZAKLIKTADIR, BALLIHİSAR KÖYÜNDEDİR. KRAL YOLU ÜZERİNDEDİR, OSMANLI DEVRİNDE BURANIN AHALİSİ RUM İDİ. BU GÜN OTURANLARIN TAMAMI TÜRKTÜR, KÖY MÜZE HALİNDEDİR.

DORYLAİON (ESKİŞEHİR);İL MERKEZİNE 6 KM.UZAKLIKTADIR, KALE HARABELERİ MEVCUTTUR. TÜRKLERİN ELİNE GEÇİNCE BURAYI TERK EDEREK BU GÜNKÜ ESKİŞEHİR'İN OLDUĞU YERE YERLEŞMİŞLERDİR.

ÇATAK ORMANLARI;ESKİŞEHİR'DE ÇATAK ORMANLARI AVLANMAK İÇİN İDEAL BİR BÖLGEDİR, BURADA KEKLİK-TAVŞAN-YABAN ÖRDEĞİ-ÇULLUK-AYI-YABAN DOMUZU AVLAMAK MÜMKÜNDÜR. DÜZENSİZ AVLANMA NEDENİ İLE GEYİK NESLİ TÜKENMİŞTİR, SEYDİSUYU AKARSUYU-SARIYAR BARAJI-PORSUK BARAJI GÖL SAHALARI SAZAN VE YAYIN BALIĞI AVLAMAK İÇİN İDEAL MUHİTLERDİR.

PORSUK BARAJI;İL MERKEZİNİN GÜNEY BATISINDA, PORSUK ÇAYI ÜZERİNDEDİR. 1949'DA YAPILMIŞTIR, ESKİŞEHİR'İN İÇME SUYU İHTİYACINI KARŞILAMAK VE ESKİŞEHİR'İ TAŞKINLARDAN KORUMAK AMACI İLE 1972'DE YÜKSELTİLMİŞTİR. TOPLADIĞI SU MİKTARI 510 MİLYON M3'TÜR, BARAJ GÖLÜNDE BALIK ÜRETİLMEKTE VE MESİRE YERİ OLMASI İÇİN ÇALIŞILMAKTADIR.

MUSAÖZÜ BARAJI;PORSUK ÇAYI'NIN KOLLARINDAN MOLLAOĞLU DERESİ ÜZERİNDEDİR, ESKİŞEHİR'E 28 KM.UZAKLIKTADIR. TOPLAM DEPOLAMA HACMİ 1.51 MİLYON M3'TÜR, GÖLÜNDE BALIK ÜRETİLMEKTE VE MESİRE YERİ OLMASI İÇİN ÇALIŞILMAKTADIR.

ATATÜRK VE KÜLTÜR MÜZESİ-ARKEOLOJİ MÜZESİ-ETNOĞRAFYA MÜZESİ-SEYİTGAZİ MÜZESİ-YUNUS EMRE MÜZESİ-SİVRİHİSAR BALLIHİSAR POSSİNUS MÜZESİ ESKİŞEHİR'DE GEZİLECEK GÖRÜLECEK DİĞER YERLERİN İSİMLERİDİR.

26-ESKİŞEHİR'DE YAŞAYAN YAZARLAR VE ŞAİRLER;

İBRAHİM SAĞIR
ESKİŞEHİR YAZARLAR VE ŞAİRLER DERNEĞİ BAŞKANI
2 Eylül Caddesi, Enver Gökdemir İş Merkezi, K.1-72
ESKİŞEHİR
TEL.0-222-2203235 VEYA 0-222-2322161 GSM.0-536-3867455

MUHARREM KUBAT
Kurtuluş Mahallesi, Ziyapaşa Caddesi, No.51-A
26090 ESKİŞEHİR
TEL.0-222-2406818 GSM.0-536-4806138

RASİM KÖROĞLU
Alanönü Mahallesi, Batur Sokak, No.7-10
ESKİŞEHİR
GSM.0-542-7253717

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder